چند خط درباره “جلباب”

با سلام…


امام خامنه ای :
“فرهنگ آن چیزیست که حاضرم جانم را برایش بدهم”

سال ۱۳۵۷ که جنود خدا، به رهبری مردی از تبار رسول بزرگوار اسلام(صلوات الله علیه) بر همه سیاهی ها غلبه کرد، و جزیره ثبات غرب شیطانی را به نا آرام ترین و نا امن ترین مکان برایشان مهیا کرد و غرب، با همه تلاشی که کرد، و در هر جبهه ای که وارد شد، به این نتیجه رسید که این انقلاب، و این جبهه، آن چیزی نیست که فکرش را می کرد و ناگزیر از تلاشی که کرده بود، نوع جنگ را از جبهه جنگ سخت به جنگ نرم، عوض کرد ومشکل اصلی کشور جنگ نرم شد.
موسسه فرهنگی آموزشی سراج، بر اساس تعالیم قرآن و اهلبیت(علیهم السلام) و منویات و فرمایشات مکرر امام خامنه‌ای(مدظله)، و براساس تکلیف محوری، پای در این راه پر پیچ و خم نهاده است، و اقدام به فعالیت های فرهنگی وتربیتی در قالبی جدید به صورت تشکیلاتی کرده است. امید که مورد عنایت حضرت ولی عصر(عج) قرار بگیرد.


"جلباب" متولد شب ۲۳ ماه مبارک رمضان ۱۳۹۲ است.اما مطلبی درباره واژه "جلباب":

در معنای کلمه جلباب، برخی از لغت دانان جلباب را از ریشه جلب و جمع آن را جلابیب ذکر کرده اند و آن نوعی پیراهن و جامه گشاد و فراخ است (۱) برخی دیگر آن را از ریشه جلب و جمع آن را جلابیب و آن جامه ای است بزرگتر از خمار (مقنعه ) و کوتاهتر از ردا (۲) اینکه در آیه شریفه مذکور منظور از جلباب چیست مفسرا ن و اهل لغت معنای مختلفی را ذکر کرده اند از جمله مقنعه ، هر لباسی که از سر تا پا را بپوشاند؛ هر لباسی که زنان روی لباسهای خود بپوشند؛ هر پوششی مثل عبا و غیر آن ،ملحفه (چادر ) لباسی که، بزرگتر از روسری و کوچکتر از ردا باشد ،روسری بزرگی که سرو بدن را هنگام خروج از منزل می پوشاند ، قدر مشترک این معانی پوششی است که از روسری بزرگتر و از عبای زنانه کوچکتر است و این پوشش به چادر شباهت نزدیکتری دارد (۳) علامه طباطبایی مفسر بزرگ قرآن کریم ،نیز جلباب را به جامه ای که همه بدن را می پوشاند و مصداق آن چادر یا عباست تفسیر کرده اند (۴) همچنین زمخشری در تفسیر کشاف و الوسی در تفسیر روح المعانی از ابن عباس صحابی بزرگ رسول خدا و شاگرد امام علی (علیه السلام) نقل کرده اند که جلباب پوششی بوده که از بالای سر تا پایین بدن را می پوشانده است (۵) لذا با توجه به مطالب فوق هر نوع مغالطه اندیشه در باب معنا و کاربرد عملی جلباب منتفی است .


منابع :
۱- فرهنگ ابجدی ، عربی ، فارسی، استاد رضا مهیار.
۲- المصباح المنیر فیومی، ماده جلب .
۳- تفسیر نمونه، ج ۱۷ ،ص ۴۲۸ ،تفسیر روح المعانی ،ج ۲،ص۸۲ ،تفسیر مجمع البیان ،ج ۴،ص۳۶۹ ،مصباح المنیز فیومی ،مفردات راغب .
۴- تفسیر المیزان تفسیر،آیه ۵۹ ،سوره احزاب.
۵- تفسیر کشاف ، تفسیر آلوسی ،در شرح و توضیح ،آیه ۵۹ ،سوره احزاب .
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۸۱/۴۰۰۰۰۸)


چند خط از مدیر سایت:

روزگار غریبیست و ما، آدم های این دنیای بزرگ، به قول صریح قران کریم، که «ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ …» دنیا را با اعمال خود دچار سیاهی های زیادی کرده ایم.

یکی از گناهان که جامعه و مردمش را درگیر خود کرده است، بی حجابی و بی حیایی و همین طور آثار مترتب به آن مثل چشم چرانی و بی غیرتی هست…

کاش همه ما اولویت خود در زندگی را "بندگی خدا" تعریف و به آن عمل کنیم، بندگی خدا، ما را از هر چه غیر از اوست و به راه غیر از او می رود، باز می دارد. حجاب و عفاف، از واجباتی است که مورد تاکید فراوان آیات و روایات دینی قرار گرفته است…

یا زهرا (سلام الله علیها)

۲ نظر

  1. با سلام اگر بنر ولوگوی حمایتی خود را قرار دهید تا در وبلاگ خودمون لینک ان رو قرار بدیم خیلی ممنون می شم البته اگه وجود داره راهنمایی کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

123456